Okula Yeni Başlayan Çocuğun Kaygısı Nasıl Azaltılır?


https://www.erdempsikiyatri.com


Yeni ortam, yeni insanlar sadece çocuklarda değil biz yetişkinlerde de kaygı yaratır. Yeni insanlarla tanıştığımız zamanları düşünün. Elimizi, kolumuzu nereye koyacağımızı şaşırır bazen de yanlış bir söz söylememek için fazla konuşmayız. Konuşurken de sesimiz incelir ya da titrer. Tabii bunlar her zaman olmaz ama yine de birini ya da birkaçını maalesef ki yaşarız. Okula yeni başlayan çocuğumuzun da bu dönemde kaygısı gayet doğaldır. Zaten uzmanlar biraz kaygının normal olduğunu, insanı olumsuz yönde etkileyen aşırı kaygının sıkıntı olduğunu söylüyor. Bizim burada yapmamamız gereken çocuğumuzu motive edip onun kaygısını azaltmaya çalışmak. Peki  ''Okula Yeni Başlayan Çocuğun Kaygısı Nasıl Azaltılır?'' Bunu biliyor muyuz?

1. Okula Başlamadan Önce Okulunu Ziyaret Edin

Çocuğunuzla beraber gideceği okulu ziyaret edip ona sınıfları, kullanılan materyalleri, tuvaletleri vs. gösterin. Hangi materyallerin ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını anlatın. Okulda neler yaşayacaklarını hayal etmesini sağlayın. Hatta işin içine biraz espri katıp ''bak merdivenlerden koşarak inip çıkma yoksa cumburlop aşağı düşersin'' gibi bilmesi gereken şeyleri komik bir dille anlatın. Kısacası okulu ''sempatik'' gösterin.

2. Öğretmeni ve Okul Yöneticileri ile Tanıştırın

Eğer mümkünse öğretmeni ile tanıştırıp: ''Bak bu senin Öğretmenin. Bir sıkıntın olduğunda onun yanına gidip sorununu anlatırsan sana yardımcı olacaktır'' diyerek içini rahatlatabilirsiniz. Hatta idarecilerle tanıştırıp kısaca orada neler yapılığını anlatabilirsiniz. Ne kadar bilir ve tanırsa o kadar rahatlar. Hiçbir şey bilmemek ise her zaman kaygısını arttırır. Özellikle öğretmeni ile önceden tanışmış olmak ilk günlerdeki çekingenliğini çok çabuk atlatmasını sağlayacaktır.

3. Okul ile İlgili Masallar Okuyun

Masallar çocuklara bir şeyler öğretirken çok faydalı olur; çünkü çocuklar kendilerini kahramanların yerine koyar ve kendileri yaşıyormuş hissine kapılır. Okul ile ilgili okuyabildiğiniz kadar masal okuyun. Orada nelerle karşılaşabileceğini, neler yapabileceğini, öğretmeni ve arkadaşları ile nasıl konuşması gerektiğini yüzeysel de olsa öğrenir. Çocuğunuz sıkılmadıkça bol bol masal ve hikâyeler okuyun. Bu onun hayal gücünü de geliştirecek yeni tecrübe edeceği deneyimleri hakkında düşünmesine ve hayaller kurmasına zemin hazırlayacaktır.

3. Kendi Yaşadıklarınızı Anlatın

Geçmişte okulla ilgili yaşadığınız güzel anıları onunla paylaşın. Bu çocuklarınıza hem güç verecek hem de paylaşımınızı arttırmanızı sağlayacaktır. Geçmişte okulla ilgili yaşadığınız komik olaylar okulun korkulacak bir yer değil eğlenilecek güzel anılar biriktirilecek bir yer olduğunu düşündürecektir. Ebeveynlerin de aynı süreçleri yaşadığı, aynı şeylerle karşılaşmış olduğu düşüncesi yaşanacak yeni durumun daha doğal karşılanmasını sağlayacak, kaygı duymaya gerek olmadığına daha kolay ikna edecektir.

4. İlk Günlerinde Yanında Olun

Okuluna, öğretmenine, arkadaşlarına alışana kadar yanında olmaya çalışın ki çocuğunuz kendini güvende hissetsin. İlk günler arada sizi görmek isteyecektir. Buna izin verirseniz çocuğunuzun okula alışması kolay olur. İlköğretimde okuyan çocuklar için artık okullar bir hafta önce açılıyor. Bu sürede okula göndereceğiniz yerde olursanız bu avantajı da kaçırmamış olursunuz. Yalnız bu süreyi kaçırdıysanız da sınıfa girmemeye, okulda görünmemeye çalışmayın. Bu diğer çocuklar için sıkıntı olabilir.

5. Helikopter Ebeveyn Olmayın

Aşırı korumacı ve kontrolcü ebeveyn olmayın. Çocuğunuzun artık büyümeye başladığını ve ayrı bir birey olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sürekli başına kötü bir olay gelecekmiş gibi davranıp onun kaygılarını arttırmayın. Kişiliğinin gelişmeye başladığı zamanlarda kendi ayakları üzerinde durmasına izin verin.

6. Yer ve Zaman Programı Yapın

Sabah kaçta okulda olacağını, okulun kaçta biteceğini, onu saat kaçta nereden alacağınızı, acil bir durumda kime ve nasıl ulaşması gerektiğini anlatın. Belirsizlikleri azalttıkça kaygılanmasının da önüne geçeceksiniz.

7. Okul Alışverişini Birlikte Yapın

Okulun ilk haftalarında yıl boyunca kullanılacak malzemelerin bir listesi verilir. Bunları toplu halde okula teslim etmeniz istenir ve yıl boyunca ihtiyaç duyuldukça öğrencinin kullanması sağlanır. Bu alışverişe onu da dâhil eder malzemelerin renklerini, şekillerini kendisinin seçmesine izin verirseniz, okula karşı heyecanının artacağını göreceksiniz. Bir an önce aldığı güzel malzemeleri kullanma hevesiyle okulun hemen başlamasını isteyecek, okulla ilgili kaygılarını bir tarafa bırakacaktır.

8. Yaşayacakları Hakkında Bilgi Verin

Okula başlamadan önce bir günün nasıl geçeceğini detaylı bir şekilde anlatın. Yemek yemesinden tuvalete gitmesine kadar her konuda onunla konuşun. Yaşayacağı yeni deneyimler olacağını, yeni arkadaşlarla tanışacağını, teneffüslerde arkadaşlarıyla çok güzel vakit geçireceğini söyleyin. Yaşaması muhtemelen sorunlarda sizin ve öğretmeninin her zaman yanında olacağınızı tekrar hatırlatın. Kendisini çaresiz hissetmesine izin vermeyin.

9. Yatma ve Kalkma Saatlerini Ayarlayın

Çocuğunuz eğer erken yatmazsa erken kalkamaz. Bu da her sabah onun ve sizin için bir stres sebebi olacak. En geç saat 22.00’de yatmasını sağlarsanız ve bunu bir rutin haline getirirseniz okula stressiz bir şekilde gidecektir.

10. Tablet, Bilgisayar, Televizyon Başında Geçirdiği Süreyi Kısıtlayın

Ekran başında geçirdiği süreyi tamamen kısıtlamayı ona verilmiş ceza olarak algılayabilir; o yüzden tamamen bıraktırmaya çalışmak yerine belli bir sürede kullanmasına izin vermek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.11. Çekinmeyin, Uzman Desteği Alın

Eğer yukarıda yazılanları yapmanıza rağmen hala sorunlar yaşıyorsanız bir psikiyatri kliniğinden destek almanızda fayda var. Bu konuda gecikmemeli sorunun daha da büyümesine izin vermemelisiniz. Sorunları görmezden gelmeniz o sorunların bittiği anlamına gelmiyor. Bazı çocuklar her şeye rağmen okulla ilgili ya da ailesinden ayrılmakla ilgili endişeleri üzerilerinden atamaz. Bu konuda kesinlikle eleştirel bir yaklaşım içinde olunmamalıdır.

Burada yapılabilecek en kötü davranışlardan biri de onu diğer çocuklarla kıyaslamak olacaktır. ‘’Falancanın çocuğu hiç sorun yaşamıyor sen niye böyle davranıyorsun’’, ‘’Bak arkadaşların alıştı sen alışamadın’’ şeklindeki yaklaşımlar çocuğunuzun daha fazla tepki vermesine neden olacaktır. Çocuğunuzun bir psikolog ya da psikiyatr ile görüşmesi muhtemelen meseleyi çok kısa süre içerisinde çözmenizi sağlayacaktır. Lütfen çocuklarımız ile ilgili problemleri gurur meselesi haline getirmeden ve vakit kaybetmeden uzman kişilerin desteği ile çözmeye çalışın. Bu çocuklarımız ile iletişimimizin çok daha kuvvetli ve sağlıklı olmasına da katkı sağlayacaktır.

Daha detaylı bilgi için Erdem Psikiyatri Kliniği internet sitesinden destek alabilirsiniz.

1 yorum:

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.