Bütün Gün Esneyen Prenses

Carmen Gil-Elena Odriozola-masal-hikaye


"Bu, sarı bir sarayın, altın taçlı bir kralın ve bütün gün esneyen bir prensesin öyküsüdür" diye başlıyor masal.

Esneye esneye bir hal olan prensesin esnemesi bir türlü geçmez. Kral, kraliçe ve bakanlar... hatta bahçıvanın kedisi ile köpeği bile onu gördükçe esnerler! Yalnız bir türlü neden esnediğini bulamazlar. Kral kızının büyük bir derdi olduğunu düşünür ve çözüm bulabilmek için elinden geleni yapar. Italya'dan dondurmalar, Brezilya'dan kakaolar, kuştüyünden yataklar, şarlatanlar, şifacılar aklına ne gelirse getirtir. Hatta herkesi gülmekten kırıp geçiren sarı bir fil bile getirtmiştir komşu krallıktan ama nafile kızının esnemesini geçirememiştir.

Bir gün prenses uşağın oğluyla tanışır ve onunla hiç bilmediği oyunlar oynar. Artık esnemesi de geçmiştir. Anlarlar ki bir prensesin iyi bir arkadaşa ve oyun oynamaya ihtiyacı vardır.

Aslında o kadar güzel mesaj veriyor ki masal, bildiğimiz ama tekrar hatırlamız gerekeni şöyle bir çarpıyor suratımıza. Çocuklara arkadaş gerek, oyun gerek!

Carmen Gil'in yazdığı içimizi ısıtan, sıcacık masal; Elena Odriozola'nın samimi ve komik çizimlerinde hayat bulmuş.

Ayrıca "2006'da İspanya Kültür Bakanlığı'ndan Resimli Çocuk Kitabı Dalında İkincilik Ödülü" almış ve Türkiye'de Redhouse Kidz Çocuk Kitapları tarafından basılmış.

Bütün gün esneyerek ve esneterek güzel bir gece geçirmemizi sağlayan masal, Mert'in uykuya çabuk geçmesini kolaylaştırdığı için favorilerimizden! Herkese tavsiyemizdir.

3 yorum:

  1. Kitabın ana fikrini sevdim. Yaşasın arkadaşlık!
    Yurt dışından getirilen yiyecekler, seyredilen fil vesaire bu sayılanlar çocuğun önüne hazır geliyor ve bu masalda yaratıcılıktan kesinlikle uzak şeyleri simgeliyor. Masal kitabı çocuklar için değilde büyükler için yazılmış sanki. Okuyup ders almak lazım. :)

    YanıtlayınSil
  2. Konu süper ya hemen almam lazım, teşekkür ederiz 💜

    YanıtlayınSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.