Sınırlı BoyamaSınırlı boyama küçücük çocuklara neden yaptırılır hiç anlamış değilim?

Onların hayallerini daha şimdiden hapsetmeye hakkımız yok! Bütün yıldızlar beyaz değildir, gökyüzü de mavi değildir, evin çatısını da kırmızı boyamak zorunda değiller, bulutlara sarı renkte çok yakışır...

Bunlar onların hayalleri. Onların akıllarından, yüreklerinden geçenler...

Neden ısrarla aynı şeyi yapıyoruz peki?

Çekin pazarlarınızı çocukların beyinlerinden! Bir şeyler satmak uğruna çocukların hayallerini satın almaya çalışmayın!

Bırakın istediklerini çizsinler, istedikleri renge boyasınlar...

Ileri de bir Picasso, Leonardo Da Vinci, Salvador Dali, Van Gogh, Edward Much olabilecekken Mona Lisa,  Eriyen Saatler, Yıldızlı Gece, Çığlık gibi tablolar yapıp dünyaya mal olacakken, kıykırık bir bölüm okutup dar alanda kısa paslaşmalar oynamaları daha mı güzel?

Bence değil! Keşke daha özgür ortamlar sağlayabilsek onlara! Sanatı daha derinden hissettirebilsek!

Evet yararları olabilir ama artıları eksileri değerlendirildiğinde, hayal güçlerinin sınırlanıp, kopyacılığa itmesi, insanları tek tipleştirmesi çok daha vahim diye düşünüyorum.

Hadi okula başlamadan önce anaokullarında belli bir zamanda verilebilir; fakat kreşlerde henüz 2-3 yaşındayken verilmesi çok anlamsız geliyor bana!

Benim oğlum hiç sevmezdi sınırlı boyamayı ve öğretmeni bana hep not yazardı "evde sınırlı boyama yaptırın" diye! İlk zamanlar biraz zorlamaya çalıştım baktım çocuk eline kalem almıyor sonra vazgeçtim yoksa daha da soğutacaktım resimden!

Birilerinin lafıyla sakın zorlamayın çocuklarınızı. Bırakın neyi çizmek istiyorsa çizsin, hangi renge boyamak istiyorsa boyasın!

" Küçük Prens" in yazarı Antoine de Saint Exupery, altı yaşındayken okuduğu "Yaşanmış Öyküler" kitabında boa yılanının vahşi bir hayvanı nasıl yuttuğunu görüp sonradan onu kendi hayal gücüyle resmetmişti ve büyükleri ona resmi bırakıp daha önemli şeylerle coğrafya, tarih, aritmetikle uğraşmasını söylediler. O çocukluk aklıyla kendini başarısız hissetti ve cesareti kırıldı; büyüdüğünde de büyük bir ressam olacakken pilot oldu! Kötü olmadı ama istediğini de olamadı. İçınde yer etti ve "Küçük Prens" kitabını yazdı.

Çocuklarımıza da bir " Küçük Prens" kitabı yazdırmayalım, bırakalım hayallerini yaşasınlar.

Bize ettiler biz etmeyelim!

Sevgiyle Kalın...www.instagram.com/deneyimlianne
www.facebook.com/deneyimlianne
www.twitter.com/deneyimlianne
www.pinterest.com/deneyimlianne

7 yorum:

 1. Merhaba, bilmediklerimi çekinmeden soruyorum. Sınırlı boyama da nedir? İlk defa duydum, küçük kızım 5. sınıfta anaokulunda olsa bilir miydim acaba? Bu da yeni bir trend ise tamamen hayal gücü üzerine kurulu resim sanatına veya çocuğa ne katar sınırlandırmak anlamadım. Şİmdilerde slime modası var, erkeklerde de var mı bilmiyorum. Br ara deli gibi plastik iplerden bileklik yapma furyası vardı, ve hepsinden çok para kazanan sektörler. Katılıyorum pazarlarını çocuklarımızın üzerinden çeksinler. Ben bireysel anlamda kontrollü gitmeye çalışıyorum ama çoğunluk aynı tepkiyi vermezse çocuğunuzun gözünde mualif anne oluyorsunuz. Blog yazmanın bir amacı da faydayı katlamaksa, bu tür konularda yüksek ses çıkaracağımız yolları nasıl kullanalım?

  YanıtlayınSil
 2. Çocukları kendi yetenekleriyle özgür bıraksak hatta kendi yeteneklerimizi de özgür bıraksak daha mutlu insanlar olacağız

  YanıtlayınSil
 3. Kres tecrübemiz olmadi. Lakin iki oğlunda da hatta kucugunde halihazirda okuloncesinde ikiside nefret etti sınırlı boyamadan boyama kitaplarından hatta renkli kalemlere küstüler.rengarenk boyalara kusermi hic cocuk benimkiler küstüler buyk oglum sadece karakalemle resimler yapmaya başladı. Özgür ve hayallerini çizerek ama ikiside resim yapmayı sevmez malesef işin Kolayı bu olsa gerek yani birilerinin hazırladığı müfredatları uygulamak kolay geliyor. Bence de özgür olsunlar heleki okul öncesinde keyifli zamanlar geçirsinler okul mecburiyet olmasın.

  YanıtlayınSil
 4. Benim oğlum da daha çok karalama şeklinde çizimler yapıyor. Zorlamıyorum. Oyuncaklarla oynamayı daha çok seviyor. Zamanı gelince düzgün şekilde boyamayı da becerir elbet. Bence hiç zorlamamalı. Ters tepip daha çok soğuyabilir boyadan.

  YanıtlayınSil
 5. Sinirli boyama nedir hiç duymadim. Boyama kitaplarinda cizgilere tasirmadan boyamak gibi mi? Onun motorik gelisimi ile ilgili oldugunu biliyorum ama hayalgüçleri tabii serbest birakilmali.

  YanıtlayınSil
 6. Sınırlı boyama yapanlardaniz. Çok yapmisizdir hem de. Ellerdeki ince motor becerilerini geliştirmek için kullanmistik. Ama kalıpları hiç satın almadım evde kendim hazırladım hep. Oglum bir zaman sonra bıktı. Yapmak istemedi.
  Küçük Prens kitabindaki hikaye beni de etkilemiştir. Sınırlı çocukluk eşittir mutsuz yetişkinler denkleminden eminim birçok insan muzdariptir...
  Güzel bir probleme parmak basmişsiniz Emel Hanım. Teşekkürler. :)

  YanıtlayınSil
 7. blogunuzu izlemeye aldım sizide bloguma beklerim :)

  YanıtlayınSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.