Çocuklara Alternatif Oyunlar SunulsunÇocukluğumu düşünüyorum. Dışarıda sürekli oyun oynardık. İp atlama, ortada sıçan(yakan top), istop, körebe, mendil kapmaca, topaç çevirme, misket, uzun eşek, sek sek... Hepsi de çok güzeldi! Bu oyunları haftada bir oynamazdık, hemen hemen her gün oynardık.

Peki şimdiki çocuklar? Onlar bizim gibi enerjilerini atabilecek oyunlar oynayabiliyorlar mı? Hayır. Oyun diye önlerine sunulan hep aynı etkinlikler! Tabii ki bunlarda güzel, yapılacak, oynanacak ama sürekli olması, başka alternatiflerin olmaması sizce de sıkıcı değil mi? Evde, okulda, AVM' de her yerde oturarak yapılan etkinlikler... 

Bu etkinlikler onların enerjilerini atmasını sağlamıyor ki! Başka oyunlarda bulmak lazım! Mesela Avm'lerde neden körebe oynatmıyorlar ya da mendil kapmaca? Çocukların bir araya geldikleri yer ama hiçbir çocuk birbirinin yüzüne bakmıyor, işini yapıp gidiyor. Hatta çoğu kez anneler yapıyor etkinlikleri! Halbuki orada kaynaşmaları sağlansa başında bir büyük onları yönlendirse fena mı olur?

Ya da müzik çalsa ve dans etseler beraber. Müziği bir yerde durdursalar ve herkes olduğu yerde kalsa...

Ya da körebe oynasalar, ortada sıçan... Ama olur mu çocuk terler! Biz terlemiyorduk ya çocukken! Bize bir şey mi oldu?

Örnekler çoğaltılabilir. Kısaca sokak oyunlarımız geri gelse. Ahh özledik diyeceğimize o oyunları oynayabileceğimiz kapalı alanlarımız artsa! İlla bir şey öğretmeye çalışmasak; oynarken, eğlenirken öğrense, farkında olmadan!

Çocuklar çocukluklarını yaşayabilseler. Madem binalara hapsolacaklar bari binaları keyifli hale getirelim.

Çocuklara tek tip alternatif sunmayalım.

Benim oğlum hareketli bir çocuk ve çoğu kez oturarak yapılan etkinlikleri reddediyor. O koşmak istiyor. Biri onu kovalasın ya da o birini kovalasın istiyor:)) 

Eğer çocuklara sorulsa, -özellikle erkek çocukları-  onlar kesinlikle hareketli oyunları tercih eder diye düşünüyorum. Mesela geçen gün bir Avm' de tırmanma duvarı kurulmuş, bence çok güzel fikir. Sadece biraz pahalı bunlar çocuklar için, ücretleri de ona göre ayarlasalar! Beş lirayı geçmese bütün çocuklar merakından deneyecek.

Çocuklarımıza alternatifler olmalı ve hareketli aktivitelere ağırlık verilmeli. Etkinlikler o kadar kısır ki hep aynı tarz etkinlikler yaptırılıyor.

Okullarda da öyle değil mi? Çocukların hep uslu olması isteniyor ve uslu ise "akıllı" çocuk yakıştırması yapılıyor. Bunlar daha çocuk! Onlar oyun oynayacak, gülecek, eğlenecek, zıplayacak, koşacak enerjisini öyle atacak. Neden sıkıyoruz ki bu kadar? Hem zıplayan çocuk akıllı olmuyor mu? Pekala oluyor! Çocukların uslu olmasını istiyorsanız önce onların enerjilerini atmalarını sağlamalısınız. Bunu nereden biliyorum sizce? Tabii ki oğlumdan!:) Geceleri biraz sakin olsun ve saatini geçirmeden yatsın diye hergün dışarı çıkarıyorum. Yürüyor, koşuyor, zıplıyor... Bazen yarım saat bazen bir saat. Bu mevsime göre değişiyor.  Yazın 4-5 saat ve üzeri olabiliyor.

Resim yap, lego yap, hamurlarla oyna, kalıp dök, tv izle, tabletle oyna yeter ki uslu dur! Sonrada ileride "bu çocuk neden obezite oldu Allasen?" diye dövün dur. O da bir ömür rejim yapmaya çalışsın, sporu bir türlü alışkanlık haline getiremesin! O oyunları eleştirmiyorum yanlış anlaşılmasın, çok da güzel oyunlar. Benim eleştirdiğim neden bu kadar kısır! Neden daha fazla alternatif koyamıyoruz çocuklarımızın önüne?

Her çocuğun ilgi alanının farklı olabileceğini düşünürsek oyun alternatiflerin arttırılması gerekmez mi? Peki ya siz ne düşünüyorsunuz?

12 yorum:

 1. Haklısın, oyun oynamıyorlar ve evlere, AVM'lere tıkılıp kalıyorlar, oyun dediğin açık havada oynanmalı. Müzik çalınca biz de sandalyeleri dizerdik sırtları birbirine gelecek şekilde, etrafında dönerdik müzik durunca herkes sandalyelere otururdu, ayakta kalan oturamayan kaybederdi:)))saklambaç, yakar top ne güzeldi biz de çok oynardık...
  Sevgiler..:)

  YanıtlayınSil
 2. Cemal Cem Altıntaş Annem beni sokaktan içeri alamazdı geceleri 12 ye kadar sokakta oynardık yazdığınız oyunları şimdikileride sokağa cıkaramıyorsun :) evde pc başı tablet internet... birazda anne babadan kaynaklanıyor anne baba elinden telefonu tableti düşürmüyor ki çocuklar ne yapsın....
  Saygılar Fakir Yazar.

  YanıtlayınSil
 3. ne kadar güzel yazmışsın şimdi artık ya tv tablet karşısındalar ya telefon bencede çocukların oyun alanları sokaklarda oynayacaklar ama aynı zamanda güvenli ortamlar sağlanmalı

  YanıtlayınSil
 4. Size katılıyorum, şu misketlerden bile oynardım erkek çocuklarına özenerek. Ne terlerdik ne güzel yorulurduk. Avm ler hava şartları müsait olmadığı zamanlar bile alışverişimiz yoksa uğramak istemediğimiz yerlerden, ben hiç sevmiyorum. Bu kadar çok olmasalardı belki alternatif üretme konusunda daha üretken davranabilirdi büyükler. Hafta boyu yorulan büyükler bazen istemeseler de atıyorlar kendilerini. Sokak oyunlarnın hepsi yaşamalı, yağ satarım bal satarım diyerek dönmeli çocuklar. İstop deyip topa koşmalı. Çok fena özlettiniz beni işin ilginç tarafı biz daha çok özlüyoruz çünkü biliyoruz üzücü olan bizimkilerin bilmeden büyüyor olması. Hepimiz hazır baharda kapıya gelmişken canlandıralım. Haydi diyende siz olun. Elinize sağlık..

  YanıtlayınSil
 5. very good written dear:) i will learn a new language:) follow U on google plus and blogger:) hope U will follow back:)

  YanıtlayınSil
 6. Al benden de o kadar... bende çıkarmaya çalışıyorum her gün parka bahçeye hayvanlarla haşır neşir olsun istiyorum ama malum İstanbul koca bir şantiye her yerden iş makineleri tırlar koca koca kamyonlar vız vız geçiyor. Parklar ne sayı olarak yeterli ne alan ne de aktivite...

  YanıtlayınSil
 7. Ah Emelcim, evler büyüdü. Uzadı, yollar araba doldu. Yeşil alam yok, hepsinden önemlisi komşuluk bitti. Nasıl oynasın çocuklar eski oyunlari. Bahçeli bir sitede oturuyorum da çocuklar en azından bu yazdığım oyunların bazılarını oynuyorlar. Bizlerde kabahat, bu Betin yığınlarına dünyanın parasını vermeden, o koca koca adamlarda ufacık alanlaa bir suru blok sigdirmaz.

  YanıtlayınSil
 8. Ne kadar güzel bir yazı olmuş kesinlikle aynı fikirdeyim...

  YanıtlayınSil
 9. Çocukken çıkmaz sokskta oynadığımız oyunların verdiği mutluluğu hatırlıyorum da.. Maalesef bizim çocuklarımız tatmadı bu mutluluğu. Gerçek yaşam alanları daraldı ve her şey daha yapay artık..

  YanıtlayınSil
 10. Merhabalar yeni keşfettim blogunuzu, takibe aldım hemen , bana da beklerim,

  http://gezgiccift.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 11. Yazıyı okurken misketlere takıldı gözüm AVM de misket oynayan çocuklar canlandı gözümde. Misketlerin yürüyen merdivenlerde zıplaya zıplaya aşağıya yuvarlandığını, çocukların peşlerinden koştuğunu gördüm. Onlar neşe içinde oynarken güvenlik görevlisi ve dükkan sahipleri ortalarda dolaşan misketleri tehlikeli buldular ve müdahale edip kovaladılar çocukları. :)
  Bu devirde çocuk olmak zor vesselam...

  YanıtlayınSil
 12. Ne güzel anlatmışsınız. Ne yazık ki çocuklar sokak oyunlarını bilmiyorlar. Hatta parkta bazen izliyorum çocukları oynadıkları bilgisayar oyunlarını taklit eden yeni nesil çakma oyunlar oynuyorlar. Oğlumun gittiği bir kursta aileler bir araya geldik, çocuklar birlikte vakit geçirsin diye. Herkes çantasından birer tablet çıkardı ve çocukların eline tutuşturdu. Ben şok!!! Biz annelerde de var sanırım sorun. Rahat etmek adına bazen çocukları dijital oyunlara mahkum ediyoruz.
  Sevgiyle kalın

  YanıtlayınSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.