Çocuklar İçin Kış Sağlığı Önerileri


Yaz mevsimi boyunca çocuğunuzu hastalıklardan korumak daha kolaydır. Ne de olsa havalar sıcaktır, vitamin dolu meyveler tatlılardan bile daha istekli tüketilir ve okullar kapalı olduğundan çocuğunuz sürekli gözünüzün önündedir  Ancak havalar soğumaya başladıkça işler değişir, grip ve soğuk algınlığı salgınlarıyla beraber tehlike de artar. Çocukların çoğu yaz meyvelerini kış sebze ve meyvelerine tercih ediyor. Bu da bağışıklık sistemini destekleyen ve hastalıklara karşı savaşan besin maddelerini almak konusunda biraz daha dikkatli olmayı gerektirebilir.
Öncelikle havaların soğumasına karşı çocuğunuzu akıllıca giydirerek önlem alabilirsiniz. Tek bir kat kalın kıyafet giydirmektense, daha ince ama kat kat kıyafetler giydirmek çocuğunuzu daha sıcak tutacaktır. Bunun sebebi, havanın çok iyi bir yalıtkan olmasıdır ve katlar arasında kalan hava çocuğunuzun ısısını korur. Aynı zamanda ısıtılmış yerlere girdiğinizde veya arabaya bindiğinizde bir iki kat kıyafeti çıkararak çocuğunuzun her zaman ideal ısıda kalmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzu üşütmemek kadar terletmemek de önemlidir.

En İyi Tedavi, Önlem Almaktır
Soğuk havalarda ve mikropların kol gezdiği kış aylarında yapabileceğiniz en iyi şey çocuğunuzun vücudunu olası tehditlere karşı silahlandırmaktır. Bunu da mikroplarla savaşan ve bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalarla yapabilirsiniz. Size bu konuda yardımcı olacak bazı yiyecekler şunlardır:
Havuç: Sadece gözler için sağlıklı değildir, aynı zamanda hastalıkla savaşan beyaz kan hücrelerinin sayısını artırır.
Yoğurt: İçinde bulunan yararlı bakteriler vücuttaki antikorları çoğaltır.
Ispanak: İçinde bolca A vitamini, C vitamini, folik asit ve lutein bulunur.
Karnabahar: A, C, K ve B vitamini içeriği yüksektir. Aynı zamanda bolca fitokimyasal bulundurur ve vücutta enflamasyona karşı etkilidir.
Sarımsak: İçinde bulunan allisin maddesi oldukça güçlü bir antioksidan olmasını sağlar ve soğuk algınlığı ile savaşır.
Genel olarak yeşil yapraklı sebzeler ve kış mevsiminde bolca bulunan mandalina gibi turunçgiller de çocuğunuzun sağlığını destekler. Çocuğunuza renkli bir meyve tabağı hazırlayarak daha iştahlı yemesini sağlayabilirsiniz 
Çocuğunuza meyve yediremiyor musunuz?
Her çocuk her meyveyi sevmeyebilir. Peki, sağlığı için gerekli olan meyveleri çocuğunuza nasıl yedirebilirsiniz? Bu durumda meyve sıkacakları işinize yarayacaktır. Birkaç adet farklı meyve ve sebzenin (havuç, elma, mandalina, portakal vb.) suyunu sıkıp çocuğunuza taze meyve suyu olarak içirin. İçerisinde birkaç adet meyve ve sebze olacağı için hem çocuğunuz sevmediği yiyeceklerin tadını fark etmeyecek hem de tam bir vitamin deposu olacaktır 

Zihinsel Sağlığı Unutmayın

Mevsim değişirken çocuğunuzun sadece fiziksel değil aynı zamanda zihinsel sağlığına da dikkat etmeniz gerekir. Genellikle kış aylarında görülen mevsime bağlı duygusal rahatsızlık, bir depresyon türüdür ve yetişkinler gibi çocukları da etkileyebilmektedir. Beslenmeyle omega-3 yağ asitlerinin alınması depresyon belirtilerine karşı etkili olabilir. İyi omega-3 kaynakları arasında somon balığı ve ton balığı yer alır. Günümüzde artık hoş tada sahip olan balık yağı takviyelerini de tercih edebilirsiniz.
Artık sağlıklı oldukları bilindiği için birçok yağın tüketimi önerilmektedir. Ancak yağ lekeleri her zaman olduğu kadar can sıkıcıdır. Özellikle de kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar denildiğinde çoğu anne çaresiz kalabilmektedir. Bu elbette çocuğunuz için balık yağı, zeytinyağı gibi sağlıklı maddelerin evde tüketilmesine engel olmamalıdır. Daha sonradan kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar diye düşünmemek için çocuğunuz yemek yerken önlük giydirebilir veya kucağına peçete yerleştirebilirsiniz.


6 yorum:

 1. Yine güzel öneriler vermissin canim.

  YanıtlayınSil
 2. paylaşım için teşekkürler,çocuklar söz konusu olunca en olmadık şeyleri bile bazen deneyebiliyoruz (işin şakası tabii)
  Bende her sabah pekmez içirmeye çalışıyorum düzenli olarak...
  sevgiler..
  blogdakicin.blogspot.com

  YanıtlayınSil
 3. Bu kış iyi gidiyoruz bakalım biz. Bol sebze-meyve ve sık sık bitki çayı desteği.....

  YanıtlayınSil
 4. KEFİR BEN DE BUNU EKLEYEYİM DEDİM
  HARİKA BİLGİLER
  SAĞOLASIN

  YanıtlayınSil
 5. Kesinlikle hastalık kapıyı çalmadan tedbir almak, vücut direncini attırmak çok önemli.. Bu sebzeleri bazen çocuklara yedirmek sorun haline dönüşebiliyor.. Farklı türlerde pişirip hazırlamak imdadımıza yetişiyor..
  Çok teşekkürler bu kıymetli bilgiler için..
  Sevgiler..

  YanıtlayınSil
 6. Hastalık kapıya dayanmadan önce alınacak önlemlerin hiç bir zorluğu yok. Biraz dikkat, çocuğun bünyesini tanımak onları hastalıktan koruyabilir. Mesela oğlumun kislari sokağa çıkacağı günlerde banyo yaptırmamak gerektiğini tecrübeyle öğrendim. Banyo günlerinde dışarı cikarmadigimdan sanırım grip tarzı hastalıkları nadir yaşar olduk:)

  YanıtlayınSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.