Bakliyatların böceklenmemesi/kurtlanmaması için ne yapmalı?

Mutfakta en çabuk kurtlanan/böceklenen yiyecekler bakliyatlar. Hatta bunların içinde de en çabuk kurtlanan da pirinç!

Özellikle de kışın evlerin içi sıcak olduğundan maalesef önüne geçemiyoruz!

Hiç sevmediğim şey! Bir de poşetinden çıkıp evde tur atmaya çıkarlar ifrit oluyorum! Iyy! Temizleyemiyorum da elleyemediğimden ancak elektrik süpürgesiyle çekebiliyorum. Ama tek tükte olsa onları bir yerlerde görmek beni deli ediyor.

Bir de bu kurtçuklar neyi yiyorsa o rengi alıyorlar. Şeftali'nin içinden çıktıysa turuncu, biberin içinden çıktıysa yeşil, çikolotanın içinden çıktıysa siyah! Kusacağım şimdi! Neyse daha fazla uzatmayım da midenizi bulandırmayım.;)

Bakliyatlarınız sizin de benim gibi çok çabuk böcekleniyor/kurtlanıyorsa bunun çözümü ne olabilir diye araştırdım ve enteresan sonuçlar buldum.

* Pirincin içine biraz tuz atma
* Kavanoza koyma
 Zaten bunları yapıyorum peki hala neden kurtlanıyor?

Bakliyatları özellikle de pirinci "buzdolabı"nda muhafaza etmek! Bütün bakliyatları buzdolabına koymak imkansız ama en çabuk kurtlanan gıdaları kısa sürede tüketeceğimiz kadar alarak ve bunları buzdolabında saklayarak sonuç alabilirsiniz.

"Derin dondurucu"da saklandığını da okudum. Benim derin dondurucuda yerim olmadığından  şimdilik buzdolabında saklıyorum ve gerçekten işe yarıyor. Ama eskisi gibi fazla almıyorum ve çabuk tüketilmesini sağlıyorum.

Bakliyatları özellikle de pirinci çok çabuk kurtlanan/böceklenen varsa denesinler. Çok işe yarıyor.

Sevgilerimle...

28 yorum:

 1. Merhaba canım, çok şükür henüz kurtlanma olmadı bende. Kayınvalidem mesela yaz aylarında unu bile buzdolabında muhafaza eder kurtlanmasın diye. O yuzden bu yöntem bana yabancı gelmedi , bilmeyenlere öneririm. Ben yazın evdeki bakliyatları yazlıktan dönene kadar buzdolabında saklarım ve gerçekten işe yarıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle çok işe yarıyor. Evler artık kışında çok sıcak doğal olarak yiyecekler bozuluyor.

   Sil
 2. Aslında kurtları uzaklaştırmanın yolu düzenli olarak bakliyat saklanan yeri silmekten, ambalajlarını yenilemekten ve pencereye sineklik taktırmaktan geçiyor. Daha önce hiç böyle bir sorun yaşamadım fakat yeni taşındığım ev bol ağaçlı yeşillikli bir parkın yanında ve parkın tüm kelebekleri neredeyse bizim evde, kurtlar da bakliyat dolabındaydı. Raf aralarını temizleyip iki üç haftada bir dolap silme işleminden sonra kurtlar gitti. Geri gelirlerse buzdolabını düşüneceğim:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet temizlik önemli ama zaten yapılıyor ona rağmen engel olamıyorum. Eskiden evler de kiler varmış ve sobalı olduğu için soğuk odalarda saklanıyormuş dolayısıyla yiyecekler çabuk bozulmuyormuş. Şimdi her yer sıcak olunca onlarda rahat etti;)) buzdolabı iyi bir çözüm. Sineklikte iyi bir çözüm özellikle yazın.

   Sil
 3. Off ben bu konuda çok muzdaripim. Kıbrıs'ta hem çok sıcak hem de nemli bir hava var. Cam kavanozda olduğu halde Yazın 1 haftada böceklendiğini kurtlandığını gördüm ben. Unu, pirinci geçtim, artık tarhanamı, eriştemi, kuruyemişlerimi hepsini buzdolabında tutuyorum. Dolapta yer yok :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet yaa! Hangi birini dolaba koyacağız, tıklım tıklım. Ama bozulmasınlar diye mecburen koyuyoruz.

   Sil
 4. Geçenlerde daha hiç açmadım bir paket pirincin kurtlandığını gördüm. Én iyi çözüm buzdolabında saklamak özellikle kurutulmuş meyveleri buzdolabında tutuyorum bir de unu. Çikolatanın kurtlandığını ilk kez duydum bence sağlıklı olan yiyeceklere kurt düşüyor..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çikolata 6 ay içinde kurtlanır diye biliyorum o da içinde kreme ya da başks bir malzeme varsa daha da kısa oluyor. Onu da yaşadım. Eşimin görevi çıkınca altı ay eve uğrayamadık ve geldiğimizde buzdolabındaki çikolatalar gitmişti.:(

   Sil
  2. Çikolatalar buzdolabında kurtlandı yazınca maalesef yanlış anlaşılmış! Hem buzdolabında saklayın diyorsunuz hem kurtlandı diyorsunuz demişler:) Buzdolabına koysanız bile bu hiç kurtlanmayacak anlamına gelmiyor sadece dayanma süresini uzatıyor. Aldığımız ürünler markette de beklemiş oluyor bir de evde bekleyince buzdolabında da olsa kurtlanma kaçınılmaz oluyor. Zaten az alın diye de belirtmişim. İnşallah diğer arkadaşlara cevap olmuştur.

   Sil
 5. biz yazın pirinç, bulgur ve kırmızı mercimek hariç hepsini haşlayıp buzluğa koyduk. Evde iki buzdolabı olduğu için yer sıkıntısı olmadı. dondurucusu olanlar dondurucuya da atabilir. Hem pişirme sırasında da kolaylık oluyor daha önceden haşlanmış olduğu için :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kuru fasulye, nohutu ben de haşlıyorum bazen ama suyunu dökmek istemiyorum vitamini gider diye o yüzden genelde bir gün önceden ıslatıp ertesi gün pişiriyorum. Tabii çalışanlara büyük kolaylık haşlayıp derin dondurucuya atmak.

   Sil
 6. Sıcakta ne yazık ki öyle oluyor. bende kendimce çözümü senin de yazdığın gibi çok almamakta buldum. Annem ise hep buzdolabında saklar bakliyatlarını. Paylaşım için teşekkürler
  sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet fazla alınca buzdolabına da sığmıyor mecburen dışarıda kalıyor yine kurtlanıyor. Buzdolabı iyi bir çözüm anneniz işi biliyormuş.

   Sil
 7. Çok şükür başıma hiç gelmedi ama buzdolabında saklamak iyi bir çözüm:)Sevgiler..

  YanıtlayınSil
 8. Bende çözümü buzdolabinda buldum ..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Tabii bunu da hiç kurtlanmayacakmış gibi düşünmemeli her şeyin bir miadı var ama uzun bir süre saklanabilir.

   Sil
 9. Şimdiye kadar bende sorun yaşamadım çünkü kısa sürede tüketebileceğim kadar alıyorum. Ama mısır unu galete unu geç bitiyor o yüzden buzdolabında muhafaza ediyorum. Sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. En güzeli fazka almamak az olanları da buzdolabında saklamak.

   Sil
 10. en iyisi az almak. Özellikle de yaz aylarında bu sıkıntı çok olur. Fotoğraftaki kurtçuklar çok sevimli ama. Onlar bize gelebilir... ben onlara pirinç, un ikram ederim..:)

  YanıtlayınSil
 11. tam benim için yazmışsınız...iskenderunda yaşadığım için sıcaktan kurtlanmayan şey kalmıyo evde..kaç kere bakliyat attığımı bilirim.
  bir de tecrübesiz olunca ilk başlarda bayağı bir zaviyat verdim doğrusu...bakliyatları dolapta saklıyorum ben de ama kavonaza tuz atma fikrini denicem mutlaka...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında sıcak ve nem birleşince oluyor galiba? İskenderun da çok nemli ee mutfaklar zaten buhatdan nemli o yüzden oralarda tutması çok zor!

   Sil
 12. Defne yaprağı duydum bende ama diğer gıdalara koku siner mi bilmiyorum denemedim bilgisi olan var mı acaba lütfen

  YanıtlayınSil
 13. Defne yaprağı duydum bende ama diğer gıdalara koku siner mi bilmiyorum denemedim bilgisi olan var mı acaba

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hiç denemedim ama sinmez herhalde. Yine de denemeden bilemeyiz tabii.

   Sil
  2. Hiç denemedim ama sinmez herhalde. Yine de denemeden bilemeyiz tabii.

   Sil
 14. Maalesef ben de yaşıyorum bunu, buzdolabına koymak da hiç aklıma gelmemişti, teşekkürler :)

  YanıtlayınSil

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.